W ramach edukacji prozdrowotnej w naszym Ośrodku prowadzone są cykliczne zajęcia edukacyjne i praktyczne. Celem tych zajęć jest nauka troski o własne zdrowie oraz wyposażanie dzieci i młodzieży w takie umiejętności, dzięki którym będą wprowadzać w codzienne życie praktyki prozdrowotne.

Zajęcia z zakresu edukacji prozdrowotnej przyczyniają się również do zwiększenia aktywności wychowanków, wyzwalają motywację do wykonywania różnorodnych zadań. Wpływają pozytywnie na samopoczucie, wzmacniają poczucie wartości, dają satysfakcję z wykonywanych czynności. Zakres tematyczny zajęć w ramach edukacji prozdrowotnej jest bardzo szeroki. Obejmuje zagadnienia dotyczące zdrowia i choroby, higieny oraz prawidłowego odżywiania.

 

Cykl zajęć: „SMACZNIE I ZDROWO” rozwija umiejętności z zakresu gospodarstwa domowego, podczas których uczestnicy gromadzą swoje doświadczenia kulinarne. Dzięki tym zajęciom:

  • uczą się wybierać produkty zdrowe, w oparciu o Piramidę Zdrowego Żywienia,
  • planują przebieg wykonania czynności - wybierają przepis, przygotowują listę składników oraz listę zakupów,
  • robią zakupy w sklepie samoobsługowym, wybierają produkty wg listy, nabywają kompetencji społecznych, posługują się pieniędzmi,
  • przygotowują zdrowe potrawy z uwzględnieniem techniki pracy, jakości i kaloryczności posiłków,
  • uczą się obsługiwać urządzenia AGD,
  • degustują nowe potrawy, poznają nowe smaki,
  • przekonują się, że zdrowe posiłki mogą również być bardzo smaczne.

 

Cykl zajęć: „W TROSCE O NASZE ZDROWIE” propaguje ideę zdrowego stylu życia i rozwija umiejętności praktycznego działania. Uczestnicy uczą się rozróżniać zdrowie od choroby oraz poznają podstawowe zasady dbania o własne zdrowie. Nabywają również umiejętności niezbędnych do wykonania naturalnych środków wzmacniających zdrowie oraz przeciwdziałających chorobie.

 

Cykl zajęć: „WIEM, CO JEM" zawiera elementy hortiterapii, podczas których uczestnicy sadzą nasiona popularnych polskich warzyw i ziół. W dalszym etapie mogą samo-dzielnie zadbać o mini szklarenki, uczą się pikować rośliny, mogą obserwować rozwój roślin.

Podczas realizacji zajęć z edukacji prozdrowotnej wykorzystujemy atrakcyjne metody pracy: metody praktycznego działania, pokaz, metody słowne, komunikację alternatywną AAC, metody audiowizualne.

Wykorzystywany jest również Internet do poszukiwania nowatorskich zdrowych przepisów oraz komputer - do tworzenia książki kucharskiej.